I z b a   ś l ą s k a
         
K a l e n d a r i u m
2016/2017
Nowymi opiekunami naszego szkolnego muzeum zostali uczniowie z klasy 2a.

Są nimi:
1.NATALIA KONTNY
2.PATRYCJA GAIDA
3.MARTYNA WOJTKOWSKA
4.PAULINA JANOCHA
5. JULIA ZIEGLER
6.TOBIASZ KUROWSKI
7.OLIWER ZGORZELSKI
8.EMILIA TWARDY
W GARDEROBIE SZKOLNEJ PRACUJĄ: PATRYCJA GAIDA I NATALIA KONTNY.

W tym roku szkolnym muzeum odwiedzili uczniowie szkół podstawowych z naszej gminy. Tradycyjnie odpowiadali na pytania związane z wiedzą o regionie i tradycjach rodzinnych.
Wiosną gośćmi  Izby są turyści, mieszkańcy miasta i okolic.
W miesiącu marcu uczniowie przygotowywali się do uczestnictwa w powiatowym konkursie gwarowym „Śląskie Rozprawianie”.
     W piątek 10 marca b.r. w Powiatowym Centrum Kształcenia Praktycznego w Prudniku odbył się Powiatowy Konkurs Gwary Śląskiej „Śląskie rozprawianie”. Wzięło w nim udział 59 uczestników ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i licealnych. Uczniowie prezentowali różnorodne teksty związane tematycznie z kulturą i tradycją śląską. Gwara , stroje, muzyka i rodzinne historie przedstawione przez młodych ludzi zachwyciły słuchaczy.
     Jury złożone z dwóch komisji w których skład wchodzili m.in. regionaliści, autorzy publikacji poświęconych gwarze, tacy jak na przykład ks. Manfred Słaboń czy Anna Myszyńska, oceniali występy młodych Ślązaków.
   Uczniowie PG nr 1 w Głogówku zdobyli szereg ważnych nagród. W kategorii indywidualnej I miejsce zajęła Natalia Staffa, II miejsce Oliwer Rum, III miejsce Paulina Janocha. W kategorii zespołowej I miejsce zajęli Kamil Larysz, Sabina Kontny, Dawid Schirmeisen. II miejsce Julia Ziegler, Nikola Białek, Wiktoria Larysz. III miejsce Tobiasz Kurowski, Julia Ziegler, i III miejsce ex aeqo Natalia Król, Marie Breitkopf, Martyna Łysak i Mateusz Janik .Na powiatowy konkurs w Prudniku przybył gość z Krakowa dr Artur Czesak, pracownik Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Dialektolog nagrywał prezentacje uczniów i zachwycał się gwarą -„dzięki której człowiek czuje się sobą i u siebie”.
Gimnazjalistów nagradzano gorącymi brawami za talenty aktorskie, gawędziarskie , a przede wszystkim za pielęgnowanie tradycji.2015/2016
W tym roku obchodzimy mały jubileusz, mija 16 lat istnienia IZBY ŚLĄSKIEJ.!
Pragniemy go uczcić realizując kilka zadań, takich jak:

1. Spotkania autorskie z pania Elzbietą Dziewońską (poetką); panią Anną Myszyńską ( gawędziarka , autorką książek pisanych gwarą śląską)

2. Warsztaty kroszonkarskie prowadzone przez artystke ludową, hafciarkę, kroszonkarkę pania Maria Żmiją/Glombik.

3.Czy znasz swoją gwarę? konkurs szkolny.

4. Udział w Powiatowym Konkursie Gwary "Śląskie rozprawianie" w Prudniku.

5. Zorganizować wystawę kalendarzy, strojów śląskich, modlitewników.

6.  Występy w czasie spotkania w Mionowie / impreza przekazania pamiatkowej tablicy przez rodzinę Dziadków. /maj 2016

7. Ogłoszenie konkursu na ciekawą legendę o dzwonach głogóweckich.

8. Wycieczka do muzeum w Walcach., tam spotkanie z regionalistami.

9. Akademia w Domu Kultury ; występy uczniów, podsumowanie działalności Izby Śląskiej.

2014/2015
WIOSNA    .... ufff gościliśmy w sumie ponad 100 osób. Były to grupy młodzieży  z opiekunami, m.in.:
* z PSP im Jana Pawła w Racławicach
* uczniowie ze szkoły podstawowej w Twardawie
*Publiczne Gimnazjum nr2 z Krapkowic
*Klasy z Publicznego Gimnazjum Sportowego nr1 w Krapkowicach
*Wychowankowie klas szóstych ze szkoły w Biedrzychowicach
*Gimnazjaliści ze szkoły w Żywocicach
* bracia prenowicjusze z klasztoru franciszkańskiego w Głogówku

2013/2014
Nowymi opiekunami naszego muzeum zostali uczniowie: Stefania Krause, Stefania Schega, Wiktoria Kliś, Wiktoria Wende, Patrycja Smarzoch,Dawid Hofstaeter, Adrian Namysło, Marcel Langfort, Olaf Wilczek i Denis Ostrowski.

Generalne porządki, kilka nowych eksponatów, a potem juz tylko oprowadzanie gości.
W minionym roku do naszego muzeum przychodzili najmłodsi, wszystkie głogóweckie przedszkolaki ze swoimi nauczycielkami odwiedzili muzeum na strychu. Zadawali mnóstwo pytań i cieszyli sie z drobnych upominków.

Wśród pamiątkowych wpisów w  kronice widnieją też podziękowania od uczniów  ze szkół średnich z Prudnika.WRZESIEŃ 2012
Uczta Głogówecka- partnerskie spotkanie

Tegoroczny wrzesie
ń w naszym małym, śląskim miasteczku minął nie tylko ciepło i jesiennie, ale panowała u nas   prawdziwie europejska atmosfera. Na ulicach słychać było radosne rozmowy prowadzone w językach: niemieckim, czeskim, francuskim i oczywiście polskim. Przed zabytkowymi obiektami Głogówka spotykali się zaproszeni mieszkańcy trzech partnerskich miast: Rietbergu, Riberac i Vrbna. Patronat honorowy tego wspaniałego projektu przyjęli Posłanka do Parlamentu Europejskiego Danuta Jazłowiecka i Burmistrz Głogówka Andrzej Kałamarz, a wsparcie finansowe umożliwiła Komisja Europejska.(Europe for Citizens)
Program Europejskich Dni Partnerskich był bogaty: w ramach obchodów 400-lecia udziału Głogóweckich Strzelców na zawodach w Nysie w 1612 roku mieszka
ńcy miasta i zaproszeni goście podziwiali barwny korowód bractw strzeleckich, które maszerowały ulicami w kierunku strzelnicy miejskiej . Wiele radości sprawiła wszystkim parada orkiestr dętych: Feuerwehr- Spielmannszug Neuenkirchen, Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Głogówka, Kameralnego Składu Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Głogówka i Orkiestry Dętej z Racławic Śląskich .Sobotnie świętowanie wypełnione było też innymi atrakcjami , stosownie do wieku gości, których było 120. Młodzi odwiedzili szkoły głogóweckie, poznali polskich rówieśników, relaksowali się na basenie krapkowickim, tańczyli w dyskotece z DJ’s Team Acropolis, uczestniczyli w warsztatach muzycznych orkiestr dętych z miast partnerskich.
Uczestnicy „Uczty głogóweckiej” zwiedzali  nie tylko miejscowe zabytki , ale też „Izbę Śląską” w gimnazjum. Goście  z Niemiec, Francji i Czech podziwiali zebrane eksponaty, a nade wszystko cieszyli się, że opiekunami tego muzeum jest młodzież gimnazjalna. Uczniowie klasy 2a starali się opowiadać o  kulturze regionu w języku niemieckim, co było dla nich doskonałym ćwiczeniem lingwistycznym. Powodzeniem cieszył się słowniczek gwarowy, którego ilustracje nie trzeba werbalnie tłumaczyć , a należy tylko podziwiać. W pamiątkowej kronice tego dnia wpisano wiele ciepłych słów pod adresem naszej szkoły.
Wieczorem ponad trzysta osób bawiło się na balu, wypełnionym ta
ńcami, śpiewem, dobrym jadłem, a przede wszystkim sprzyjał  integracji Ślązaków z  trzema nacjami: niemiecką, francuską i czeską.
Niedzielne przedpołudnie rozpoczęła uroczysta, dożynkowa  Msza Święta w parafialnym kościele. Wzruszająca i zrozumiała dla wszystkich , bo w trzech językach. Na  pięknym głogóweckim rynku nie tylko goście, ale wszyscy uczestnicy imprezy zachwycali się historyczną  inscenizacją przypominającą pobyt Króla Jana Kazimierza w Głogówku.  Zaproszeni goście kroczyli w orszaku królewskim, para królewska zaprosiła do swojej karety burmistrzów miast. Na placu rekreacyjnym MGOK do późnych godzin ucztowano, nagradzano brawami występy zespołów młodzieżowych, a przede wszystkim degustowano śląskie potrawy kulinarne. Rozstrzygnięto konkurs na „ Specjał Głogówecki” w kategorii „ Dania dworskie”.
Uroczystościom towarzyszyła ciepła jesienna pogoda, radość na twarzach ludzi i niezwykła atmosfera. Organizatorom należą się pochwały, gdyż impreza spełniła oczekiwania tych dla których ważne jest zachowanie lokalnego dziedzictwa kulturowego oraz podtrzymanie tradycji.
Henryka Młynarska       

GRUDZIEŃ 2011
Spotkanie opłatkowe w klasie 1a, śpiewanie kolęd, dzielenie się opłatkiem, opowieści o zwyczajach bożonarodzeniowych.

Nasze szkolne muzeum odwiedziła 40-osobowa grupa seminarzystów z Niemiec. Byli to uczestnicy sesji naukowej z Hesji. Celem ich podróży było zwiedzanie miast: Prudnika, Krapkowic i Głogówka. Wizyta polsko- niemiecka przebiegała pod hasłem:  : „Spotkanie i porozumienie”. Zwiedzający z zainteresowaniem przyglądali się pracy opiekunów muzeum, zachwycali zbiorami i zachęcali uczniów do nauki języka niemieckiego. zał. w galerii , pisali o nas i wypisy z kroniki

Jak co roku o tej porze ,krótko przed mikołajkami  uczniowie z całej gminy spotykają się w auli gimnazjum, by wziąć udział  w konkursie recytatorskim. „Pisarze i poeci ziemi śląskiej” to czas na popisy w j. niemieckim i polskim, publiczność nagradza najlepszych brawami, a komisja dyplomami i nagrodami. Anna Myszy
ńska, autorka „Śląskiego rozprawiania” przewodniczy imprezie, zawsze chętnie opowiada o dawnych czasach.
 
Spotkanie autorskie w Szkole Podstawowej, Brożcu
Dzieci poznawały okoliczności powstania lektury, sami czytali wybrane teksty związane z ich miejscowością, zadawali pytania, prosili o autografy. Obiecali zabawić się w „opisywaczy” starych legend, a wiosną 2012 przyjadą wraz z opiekunami zwiedzić gimnazjum w Głogówku.

WRZESIEŃ 2011
Przyjacielem naszego muzeum jest Anna Myszy
ńska z Białej. Podarowała nam eksponaty do „Izby Śląskiej”, zaprasza gimnazjalistów na swoje autorskie spotkania. Młodzież gawędzi po śląsku , pozuje do zdjęć z autorką , udziela wywiadów dla radia i telewizji opolskiej.

MAJ 2011
W ramach projektów realizowanych przez drugoklasistów powstało kilka ciekawych prac, wykonanych przez uczniów klasy 3d.  Tematy ściśle związane z wiedzą o regionie:
1.Przewodnik po wsi Twardawa
2.Mapy z legendami obrazujące drzewa genealogiczne rodzin
3.Gazetka o tym, co nowego zdarzyło się  w naszym regionie ( wywiad z opiekunem „Izby Śląskiej’ , wywiad z kierownikiem „Farskiej stodoły” Różą Zgorzelską i wypowiedź księdza proboszcza Joachima Dembo
ńczyka z Biedrzychowic.

MARZEC 2011
Tradycyjnie uczniowie , opiekunowie „Izby Śląskiej” przygotowali się do ludowego zwyczaju żegnania zimy , a powitania wiosny.  „Topienie marzanny’,  jak co roku miało miejsce nad rzeką Osobłogą.

PAŹDZIERNIK 2010
Uczniowie pracujący w kole regionalistów sfinalizowali prace nad drugim wydaniem „Słowniczka gwary głogóweckiej”, uświetnił on obchody dziesięciolecia istnienia gimnazjum i poświęcenia sztandaru.

WRZESIEŃ 2010
W naszym gimnazjum gościliśmy bardzo liczną grupę nauczycieli - regionalistów, uczestników sympozjum ogólnopolskiego zorganizowanego przez WOM i Kuratorium Opolskie. W czasie spotkanie uczniowie przedstawili zacnym gościom dwie scenki rodzajowe po śląsku, pochwalili się słowniczkiem gwarowym i przede wszystkim oprowadzili po muzeum. Goście przyjechali z bardzo odległych stron, dlatego z zainteresowaniem poznawali kulturę tego południowego pogranicza.

WRZESIEŃ 2008
Uroczyste otwarcie gimnazjalnego muzeum na strychu „Izby Śląskiej”. W Domu Kultury miała miejsce oficjalna część obchodów pięciolecia istnienia gimnazjum i otwarcia muzeum. Matka chrzestną została opiekunka muzeum regionalnego Barbara Grzegorczyk.
Zaproszonych gości zabawiali uczniowie występujący w kabaretowym spektaklu , nazwanym „Śląski Tyjater”
Były to teksty znanych lektur szkolnych przetłumaczone na gwarę i wystawione na scenie.
Wieczór zako
ńczyła biesiada przy suto zastawionym stole, na nim nie zabrakło typowych śląskich potraw.Opiekę nad Izbą Śląską sprawuje Pani Henryka Młynarska